Přehled akcí na měsíc květen

2. 5. 2022

V květnu se u nás v muzeu můžete těšit na celkem čtyři přednáškové čtvrtečníc večery a jeden páteční. V prvním týdnu nás čeká beseda s Petrem Kopeckým a promítání filmového medailonu o jeho činnosti jako zakladatele Klubu vojenské historie. Následují den 6. 5. výjimečně v pátek bude slavnostní odhalení nové pamětní desky roty Nazdar a přednáška o její historii. Dále nás čekají dvě biografické přednášky. Jedna je věnovaná významné osobnosti Bohuslavu Balbínovi a druhá kontroverzní osobě a příslušníku STB Miroslavu Pich-Tůmovi. Květen uzavřeme přednáškou o třech československých pilotech zapojených do druhé světové války.

Slavnostní odhalení pamětní desky roty Nazdar

6. 5. 2022

Historická bronzová pamětní deska se jmény padlých čs. legionářů z roty Nazdar stávala v letech 1936–1938 v areálu trutnovských kasáren, později byla několik desetiletí nezvěstná. Nyní je znovu odhalena v interiéru Muzea Podkrkonoší. Slavnostní odhalení proběhlo 6. 5. 2022 s čestnou stráží členů Československé obce legionářské.

Návštěva z francouzského velvyslanectví

10. 6. 2021

Ve čtvrtek 10. června 2021 navštívila naše muzeum delegace z francouzského velvyslanectví v Praze vedená vojenským přidělencem pplk. Danielem Kopeckým. V doprovodu místostarosty města Trutnova Mgr. Tomáše Eichlera a předsedy sdružení Stachelberg Pavla Holzknechta si prohlédli originál desky z pomníku roty Nazdar v Trutnově z roku 1936, který byl v loňském roce získán do muzejní sbírky.

Edukační programy

18. 10. 2021

K výstavám, expozicím a regionálním tématům připravuje muzeum edukační programy určené různým věkovým skupinám. Anotace nově nabízených programů jsou k prohlédnutí zde na webových stránkách. Pro více informacé klikněte na odkaz.

Znovuotevření muzea

4. 5. 2021

Otevření muzea pro veřejnost - počínaje úterým 4. 5. 2021 je muzeum otevřeno v běžné otevírací době, tj. úterý až neděle 9-12, 13-17 hodin. Navštivte muzejní expozice a výstavy v bývalém trutnovském zámku, těšíme se na Vás!

Přání do nového roku

20. 12. 2021

Přejeme Vám do nového roku hodně zdraví a lásky. Ať je rok 2022 plný úspěchů a splněných přání.

BETLÉM ZE SLANÉHO TĚSTA

17. 1. 2022

Moc děkujeme všem návštěvníkům, kteří se podíleli na výrobě betlému ze slaného těsta. Vypadá skvěle! Máme v něm hned několik jezulátek, komet a spoustu sněhuláků. Prohlédněte si fotografie, jak tvoření dopadlo. Omlouváme se, pokud tam nenaleznete svoji figurku, některé bohužel nevydržely schnutí.

Přehled akcí na měsíc Únor

1. 2. 2022

Na měsíc Únor pro Vás připravujeme několik zajímavých přednášek. Můžete se těšit na dva cestopisy, věnované Arménii a Novému Zélandu. Samozřejmně nebude chybět téma z historie, tentokrát přednáška Válka v zálivu na vlastní kůži. Také si připomene již 160 let od úmrtí snad nejznámnější české spisovatelky v přednášce Svět paní Boženy Němcové. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17 hodin.

Přehled akcí na měsíc březen

1. 3. 2022

Přednáškové čtvrtky v březnu začínáme tématem smírčích křížů v Podkrkonoší. Dále nás čeká trojice přednášek zaměřená na druhou světovou válku. V přednášce Češi na hřebenech krkonoš zazní otázka soužití české menšiny s většinovým německým obyvatelstvem v oblasti Krkonoš. Následuje přednáška Čechoslováci v boji proti Hitlerovi, která se zaměří především na válku z pohledu pěší divize ve Francii. Toto téma završíme v přednášce Po stopách pochodů smrti. Poslední přednáškou v březnu opět odlehčíme téma války a zaměříme se na literaturu. Čeká nás česko – polské literární spolupráce spojené s nakladatelstvím Pegas.

Přehled akcí na měsíc duben

1. 4. 2022

První týden v dubnu nás čekají Velikonoce v muzeu, které oslavíme tvořivou dílnou. Následují již klasické přednášky. První se věnuje proměně Špindlerova mlýna, který byl z počátku osadou dělníků a dnes je z něj turistické středisko. Další bude o významné postavě bitvy u Trutnova, a to generála Ludvika von Gablenze, tentokrát na tažení v Dánsku. Dubnový cyklus přednášek uzavřeme tématem válečné výroby ve Dvoře Králové.

upravit předvolby