HISTORIE FINANČNÍ STRÁŽE 1843–1949

Přednášející Ing. Jaroslav Beneš z Československé obce legionářské – Jednoty Mladá Boleslav seznámil posluchače s historií finanční stráže, tedy sboru, který více než 100 let střežil naše hranice. Přednáška osvětlila charakteristiku sboru, jeho hlavní úkoly a historický vývoj počínající roky 1842/43, kdy byla finanční stráž založena. Připomenuty byly také základní milníky v historii finanční stráže od dob habsburské monarchie až do její likvidace v roce 1949. Bylo zmíněno i zapojení příslušníků finanční stráže do struktur Stráže obrany státu, která nesla na svých bedrech boje za naši vlast v letech 1938/39.

V rámci přednášky zaznělo množství zajímavých příběhů ze života finančních strážníků a celého sboru. Kdo dnes například ví, že v habsburské monarchii byly přesně stanoveny kvóty na počty ženatých příslušníků finanční stráže? Mohli jste se též dozvědět, kdo to byli strnadi a kdo volavky.

Přednáška se konala ve čtvrtek 20. 1. 2022 od 17:00 hodin a zúčastnilo se ji 42 posluchačů.