VÝUKOVÉ PROGRAMY PRO ŠKOLY
Vážení přátelé, paní učitelky, páni učitelé,
naše edukační programy jsou rozděleny podle věkových skupin a jejich náročnost je upravena podle nahlášené třídy.
Počet žáků: Výukový program je určen pro kolektiv maximálně cca 30 žáků/dětí. Početnější třída bude případně rozdělena na dvě skupiny a absolvuje edukaci v rozdílný čas v jeden den nebo ve dvou různých termínech.
Časová náročnost programu: Program trvá standardně 40 minut, avšak všechny výukové programy lze po předchozí domluvě zkrátit nebo prodloužit.
Cena programu je 10 Kč za žáka/dítě. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
V případě zájmu kontaktujte, prosím, edukátora (muzejního pedagoga) a sdělte mu zvolený termín, čas, třídu a maximální počet dětí, které se mohou programu zúčastnit.
Edukaci, prosím, objednávejte výhradně přes e-mail, protože edukátor nemusí být mezi 8.30–13.00 na telefonu k zastižení (edukuje). Jiný pracovník muzea Vám nemůže výukový program s jistotou rezervovat.
Edukátorka: Mgr. Eliška Glazarová
Email: edukace@muzeumtrutnov.cz, tel: +420 499 811 897
Edukační doba: pondělí až pátek 9.00–15.30 hodin. Po dohodě je možné objednat začátek edukace od 8.30 hodin.
AKTUÁLNÍ NABÍDKA PROGRAMŮ
MATEŘSKÉ ŠKOLY A 1. A 2. ROČNÍKY ZÁKLADNÍ ŠKOLY
ŽIVOT PŘEDKŮ V ROČNÍM CYKLU
Víte, jak žili naši předkové? Víte, jak moc příroda ovlivňovala jejich život? Jak zvládali pěstovat plodiny na polích, když neměli dnešní stroje? Jaké zvyky byly spojené s daným obdobím? To vše se dozvíte v našem edukačním programu. Program je rozdělen na čtyři části, každá probíhá v určeném ročním období.
JARO (edukace probíhá v měsících březen, duben, květen)
Jaká náročná práce čekala na naše předky na jaře? Jak fungovalo oradlo, kterému se také říká pluh? Popovídáme si o tom, co se u nás v Podkrkonoší dříve pěstovalo a proč bylo důležité mít doma krávu nebo kozu. Představíme si jarní lidové pranostiky, zvyky a tradiční svátky, které byly spojené s tímto obdobím.
LÉTO (edukace probíhá v měsíci červen)
Co dělali naši předci v létě? Co se sklízelo z polí? Jaké nástroje naši předci používali, když neměli dnešní moderní stroje? Nahlédneme do života předků v nejteplejším období v roce a také si připomeneme letní lidové pranostiky, zvyky a tradiční svátky, které byly spojené s tímto obdobím.
PODZIM (edukace probíhá v měsících září, říjen, listopad)
Co vše museli předci udělat, aby měli dost zásob na zimu? Jaké plodiny sklízeli z polí? Jak jim vydrželo jídlo celou zimu, když neměli doma ledničku? Popovídáme si o tom, co naši předci museli zvládnout na podzim, aby přežili až do jara. Představíme si podzimní lidové pranostiky, zvyky a tradiční svátky, které byly spojené s tímto obdobím.
ZIMA (edukace probíhá v měsících prosinec, leden, únor)
Co dělali naši předci v zimě? Nahlédneme do světnice a zjistíme, jak trávili lidé čas, když skončily práce na polích. Popovídáme si o tom, co to byly přástky. Společně zjistíme, jak se dříve vyrábělo oblečení. Představíme si zimní lidové pranostiky, zvyky a tradiční svátky, které byly spojené s tímto chladným obdobím.
STARÉ POVĚSTI Z PODKRKONOŠÍ
Věděli jste, že v Podkrkonoší máme kouzelné tajuplné příběhy? Znáte ten o vodníkovi v Zálesí, o vílách z lesa u Červeného Kostelce, o čertovi v Jestřebích horách nebo o pokladu na hradu Vízmburku? Zjistíme společně, co je to pověst a jak takové pověsti vznikají. Popovídáme si o prazvláštních bytostech a poznáme ty, které se ukrývají v pověstech z Trutnovska. Na závěr si děti vyrobí vlastního vodníka.
KRAKONOŠOVO KRÁLOVSTVÍ
Tento edukační program je věnován především přírodě. Děti se seznámí s osobností Krakonoše jako mocného strážce pořádku v Krkonoších. Naučíme se pravidla chování v přírodě, připomeneme si vzácné rostliny i zvířátka žijící v lese. Část programu se odehrává přímo v expozici Chalupy Trutnovska, kde bude dětem přiblížen život v oblasti Krkonoš. Kromě znalostí si odnesou i vlastnoručně vyrobeného ptáčka.
ZA DRAKY NA HRAD
Proč jsou v Trutnově na každém kroku draci? Jak se tento tvor dostal do městského znaku? Děti se v tomto edukačním programu seznámí s pověstí o založení Trutnova. Dozví se, odkud se draci v legendách pravděpodobně vzali a jak se pohled na tato bájná stvoření liší v různých částech světa. Věděli jste, že existuje zvíře, které jako drak skutečně vypadá? Ve druhé části programu si každý vytvoří vlastního draka.
3. - 6. ROČNÍKY ZÁKLADNÍ ŠKOLY
CESTA ČASEM ZA PRAVĚKÝMI LOVCI
Věděli jste, že se v Trutnově-Voletinách našly pozůstatky pravěkého loveckého tábora? Společně se podíváme do pravěku a zjistíme, jak tehdy lidé žili. Přiblížíme si, jak odlišná byla v pravěku příroda na našem území a jaká byla zdejší fauna. Víte, co je to pazourek a jak moc byl v pravěku důležitý? Prohlédneme si staré pravěké nástroje a řekneme si, k čemu sloužily.
BÝT TAK STŘEDOVĚKÝM RYTÍŘEM
Věděli jste, že budova muzea byla dříve hradem? Řekneme si, jak takový středověký hrad vypadal a kdo na něm žil. Společně zkusíme přijít na to, co všechno musel správný rytíř umět a ovládat. Na závěr edukačního programu bude žákům udělen rytířský titul a vytvoří si vlastní erb.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE: HRADY, ZÁMKY, CHALUPY TRUTNOVSKA
Edukace je přizpůsobena pro žáky 1. stupně základních škol. Během této prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Dozvíte se, jaké hrady a zámky na Trutnovsku stály a proč tu dnes již některé nejsou. Popovídáme si o tom, jak to bylo s trutnovským hradem a zámkem. Nakonec zavítáme i do světnice roubenky a řekneme si něco o životě prostých lidí v Krkonoších.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE: PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA V ROCE 1866 A BITVA U TRUTNOVA
Edukace je přizpůsobena pro žáky 1. stupně základních škol. Během této komentované prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Rovněž si přiblížíme problematiku prusko-rakouské války 1866, důvody prohry Rakouské monarchie, tehdejší politické dění i situaci přímo v Trutnově.
DRUHÝ STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY A STŘEDNÍ ŠKOLY
TRUTNOV V OBDOBÍ PRVNÍ REPUBLIKY
Věděli jste, jak se žilo v našem městě v době prvorepublikového Československa? Zjistíme, proč se Trutnov stal součástí ČSR až v prosinci 1918. Prozkoumáme vztahy mezi Čechy a Němci v našem městě. Dozvíme se, jaké zde byly školy. Čím se obyvatelé Trutnova živili a jak se bavili? Jaké byly příčiny příklonu místních Němců k nacistickému Německu? Na dobových fotografiích si rovněž ukážeme, jak Trutnov vypadal v první polovině 20. století.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE: HRADY, ZÁMKY, CHALUPY TRUTNOVSKA
Edukace je přizpůsobena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Během prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Žáci se dozvědí, jaké hrady a zámky na Trutnovsku stály a proč tu dnes již některé nejsou. Popovídáme si o tom, jak to bylo s trutnovským hradem a zámkem. Nakonec zavítáme i do světnice roubenky a řekneme si něco o životě prostých lidí v Krkonoších.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE: PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA V ROCE 1866 A BITVA U TRUTNOVA
Edukace je přizpůsobena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Během této komentované prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Rovněž si přiblížíme problematiku prusko-rakouské války 1866, důvody prohry Rakouské monarchie, tehdejší politické dění i situaci přímo v Trutnově.
Používáme soubory cookies
Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.