VÝUKOVÉ PROGRAMY VE ŠKOLNÍM ROCE 2023/2024
Srdečně Vás zveme do muzea na edukační programy pro mateřské, základní a střední školy!
Programy jsou rozděleny podle věkových skupin, jejich náročnost je upravena podle nahlášené třídy.
Počet žáků: Výukový program je určen pro kolektiv maximálně cca 30 žáků/dětí. Početnější třída bude případně rozdělena na dvě skupiny a absolvuje edukaci v rozdílný čas v jeden den nebo ve dvou různých termínech.
Časová náročnost programu: Edukace trvá minimálně 40 minut. Všechny výukové programy lze po předchozí domluvě zkrátit nebo prodloužit.
Cena programu je 10 Kč za dítě. Doprovod je zdarma.
V případě zájmu kontaktujte muzejní pedagožku Mgr. Elišku Glazarovou: edukace@muzeumtrutnov.cz, tel: +420 499 811 897
MATEŘSKÉ ŠKOLY A 1., 2. ROČNÍK ZÁKLADNÍ ŠKOLY
ŽIVOT PŘEDKŮ V ROČNÍM CYKLU
Program je určen pro mateřské školky, 1. a 2. třídu základních škol. Věděli jste, jak žili naši předkové? Víte, jak moc příroda ovlivňovala jejich život? Jak zvládali pěstovat plodiny na polích, když neměli dnešní stroje? Jaké zvyky byly spojené s daným obdobím? To vše se dozvíte. Program je rozdělen na čtyři části, každá probíhá v určené období (prosinec, leden a únor – ZIMA; březen, duben a květen – JARO; červen – LÉTO; září, říjen a listopad – PODZIM).
Aktuálně: PODZIM (září, říjen a listopad)
Co vše museli předci udělat, aby měli dost zásob na zimu? Jaké plodiny sklízeli z polí? Jak jim vydrželi celou zimu, když neměli doma ledničku? Popovídáme si o tom, co naši předci museli udělat na podzim, aby přežili až do jara. Představíme si podzimní lidové pranostiky, zvyky a tradiční svátky, které byly spojené s každoročním podzimním obdobím.
STARÉ POVĚSTI Z PODKRKONOŠÍ
Věděli jste, že v Podkrkonoší máme kouzelné tajuplné příběhy? Znáte ten o vodníkovi v Zálesí, vílách z lesa u Kostelce, čertovi v Jestřebích horách nebo o pokladu na Vízmburku? Zjistíme společně, co je to pověst a jak může vzniknout. Pojďme si popovídat o prazvláštních bytostech a poznat ty, co se ukrývají v pověstech z Trutnovska. Na závěr si děti vyrobí vlastního vodníka.
KRAKONOŠOVO KRÁLOVSTVÍ
Tento edukační program je věnován především přírodě. Během něho se žáci seznámí s osobností Krakonoše jako mocného strážce pořádku na horách. Projdeme si zábavnou formou pravidla chování v přírodě, připomeneme si vzácné rostliny i zvířátka žijící v lese. Část programu se odehrává přímo v expozici Chalupy Trutnovska, kde žákům bude přiblížen život v oblasti Krkonoš. Děti si kromě znalostí odnesou i vlastnoručně vyrobeného ptáčka.
ZA DRAKY NA HRAD
Proč jsou v Trutnově na každém kroku draci? Jak se tento tvor dostal do městského znaku? Žáci za pomoci edukátora poznají pověst o založení města. Hravou formou tento program propojí historii s bájným příběhem. Žáci se dozvědí, odkud se draci v legendách pravděpodobně vzali a jak se pohled na tato bájná stvoření liší v různých částech světa. Ve druhé části programu si každý vytvoří vlastního draka, který umí chrlit oheň.
3. - 6. ROČNÍK ZÁKLADNÍ ŠKOLY
BÝT TAK STŘEDOVĚKÝM RYTÍŘEM
Věděli jste, že budova muzea byla dříve hradem? Řekneme si, kdo ve středověku hrad obýval a jak to bylo s rozdělením společnosti. Společně zkusíme přijít na to, co všechno musel rytíř v té době zvládat a jaký musel být. Žákům bude za aktivity udělen rytířský titul a vytvoří si možný portrét zakladatele trutnovského hradu. Zábavnou formou tento program spojuje historii s hrou a tvořením.
NA ZÁMKU UMĚNÍ ŽILO
Trutnovské muzeum bylo svého času také zámkem. Jak mohl vypadat život na zámku, a kdo v něm žil, zjistíte během tohoto programu. Zámky byly často útočištěm umělců. Přáli jste si někdy být architektem nebo divadelníkem? Přijďte si vyzkoušet roli zámeckého umělce na vlastní kůži.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE HRADY, ZÁMKY, CHALUPY
Edukace je přizpůsobena pro žáky 1. stupně základních škol. Během této prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Dozvíte se, jaké hrady a zámky na Trutnovsku stály a proč tu dnes již nejsou. Popovídáme si o tom, jak to bylo s trutnovským hradem a zámkem. Nakonec zavítáme i do světnice roubenky a řekneme si něco o životě prostých lidí v Krkonoších.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE 1866
Edukace je přizpůsobena pro žáky 1. stupně základních škol. Během této komentované prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Rovněž si přiblížíme problematiku prusko-rakouské války 1866, důvody prohry Rakouské říše, tehdejší politické dění i situaci přímo v Trutnově.
DRUHÝ STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY A STŘEDNÍ ŠKOLY
VYŠETŘOVÁNÍ TRUTNOVSKÉ ZRADY
Co znamená pojem Trutnovská zrada? Vydejme se společně vyšetřit tuto historickou událost. Zjistíte, jak to bylo s jedinou vítěznou bitvou pro rakouské vojsko v bitvě u Trutnova 1866. Jaký měla prusko-rakouská válka vliv na budoucí události v Evropě? Během tohoto edukačního programu se žáci seznámí s okolnostmi, průběhem i následky války 1866. Ve skupinkách si zasoutěží o indicie k výpovědi očitého svědka tehdejšího dění v Trutnově, které jim pomohou objasnit, co se stalo 27. června 1866.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE HRADY, ZÁMKY, CHALUPY
Edukace je přizpůsobena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Během prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Žáci se dozvědí, jaké hrady a zámky na Trutnovsku stály a proč tu dnes již nejsou. Popovídáme si o tom, jak to bylo s trutnovským hradem a zámkem. Nakonec zavítáme i do světnice roubenky a řekneme si něco o životě prostých lidí v Krkonoších.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA EXPOZICE 1866
Edukace je přizpůsobena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Během této komentované prohlídky budou představeny předměty v expozici muzea. Rovněž si přiblížíme problematiku prusko-rakouské války 1866, důvody prohry Rakouské říše, tehdejší politické dění i situaci přímo v Trutnově.
Používáme soubory cookies
Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.