STOLETÍ KARLA OTČENÁŠKA

Osud arcibiskupa Karla Otčenáška, 23. biskupa královéhradeckého, by ani největší optimista nenazval procházkou růžovým sadem. Narodil se roku 1920 v chudých poměrech v Českém Meziříčí. Bez kontaktu s rodinou studoval v Římě v době, kdy svět sužovala 2. světová válka. Biskupské svěcení přijal již ve 30 letech, ovšem tajně, beze svědků. Navíc komunistický režim byl ve střehu, a tak trest na sebe nenechal dlouho čekat: internace, zinscenovaný proces, vězení a odebrání státního souhlasu. Po amnestii a letech v dělnické profesi se mohl ke kněžskému poslání vrátit, ale byl vykázán daleko, až do severních Čech.

Přesto Karel Otčenášek nezahořkl. Po roce 1989, na prahu sedmdesátky, se s plnou vervou vrhl do obnovy života hradecké diecéze. V přednášce redaktorky a publicistky PhDr. Ludmily Žlábkové z Hradce Králové jsme zavzpomínali na tuto pozoruhodnou osobnost, jejíž odkaz dnešku, kterým je myšlenka vzájemného přátelství v pravdě a víře, je stále živý a má co říci i současné generaci.

Přednáška proběhla ve čtvrtek 18. 11. 2021 od 17.00 hodin a zúčastnilo se ji 25 osob.

Používáme soubory cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

upravit předvolby