PUTOVÁNÍ ZA SMÍRČÍMI KŘÍŽI V PODKRKONOŠÍ

Pracovník Krkonošského muzea v Jilemnici Mgr. Martin Witkowski nám ve své přednášce představil problematiku tzv. smírčích křížů. Na území Čech a Moravy je v současné době zaznamenáno takřka 3 000 těchto drobných kamenných památek, které jsou u nás většinou nazývány smírčími kříži. Jsou rozesety po obcích, uvnitř lesů, při cestách i mimo ně a při setkání s nimi člověka často donutí zastavit se a přemýšlet. Co jsou zač? Proč tu stojí? Komu záleželo na tom, aby vyrostly právě tady? V Podkrkonoší se dnes nachází téměř sto křížových monolitů, z nichž většinu tvoří kříže latinského typu vysekané z jednoho kusu kamene.

Ty nejstarší můžeme zařadit do středověku. Dokazují to vytesané symboly středověkých zbraní, které mohly posloužit jako vražedné zbraně. Vyskytují se zde ale také kříže s letopočty, které ukazují na novověké stáří. Přednášející se věnoval zejména smírčím křížům na Trutnovsku, přičemž u některých z nich se podařilo vypátrat okolnosti jejich vzniku.

Přednáška proběhla ve čtvrtek 3. 3. 2022 od 17:00 hodin a zúčastnilo se ji 72 posluchačů.

Používáme soubory cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

upravit předvolby