Historie První trutnovské strojírny a slévárny Valentina Jaeggleho v Trutnově

Vedoucí Státního okresního archivu Trutnov Mgr. Roman Reil v přednášce představil podnikatele Ing. Valentina Jaeggleho (1846–1928), pocházejícího z Würtemberska, který patřil k významným německým osobnostem Trutnova počátku 20. století.

Roku 1900 zde založil a následně provozoval strojírnu a slévárnu, která vyráběla stroje a přístroje pro textilní a papírenský průmysl, které exportovala po celé Evropě. Dnes sice tato továrna již v Trutnově neexistuje, ale dosud ji v místech, kde původně stávala, připomínají ulice Slévárenská a Strojírenská. Přednášející se věnoval nejen životu a dílu podnikatele Valentina Jaeggleho, ale i jeho synům Richardovi a Theodorovi a jejich rodinám.

Přednáška pořádaná ve spolupráci se Společností česko-německého porozumění Trutnov – Krkonoše a Státním okresním archivem Trutnov se konala ve čtvrtek 24. 11. 2022 od 17.00 hodin navštívilo ji 50 posluchačů. Vystaveny byly trojrozměrné exponáty, fotografie a historické publikace z fondů Muzea Podkrkonoší v Trutnově a Státního okresního archivu Trutnov.