Beseda s válečnými veterány II. světové války

U příležitosti 68. výročí osvobození pozvalo muzeum na besedu několik účastníků bojů na východní frontě

 

 

Muzeum Podkrkonoší uspořádalo ve čtvrtek 2. května 2013 od 17.00 hodin

 

BESEDU S VÁLEČNÝMI VETERÁNY II. SVĚTOVÉ VÁLKY

 

Besedy se zúčastnil trutnovský občan - podplukovník ve výslužbě Eduard Zirnzák, který od roku 1944 bojoval na východní frontě v řadách 1.  čs. tankové brigády (konkrétně u 2. praporu), a to zprvu jako ochrana tanku, později jako tankista - spodní střelec. Besedovat přišel i podplukovník ve výslužbě Josef Svoboda z Trutnova, který za druhé světové války bojoval na východní frontě u minometů.  Na svoje bohaté zážitky zavzpomínal též plukovník v. v. Pavel Švec z Malých Svatoňovic, který se zapojil do Slovenského národního povstání (1944) a poté bojoval jako palubní střelec v řadách 1. československé smíšené letecké divize v SSSR, se kterou se účastnil závěrečných bojů války v rámci tzv. Ostravské operace. Přítomen byl rovněž plukovník v. v. Jan Plovajko, se kterým bude v muzeu uspořádána samostatná beseda.

 

Besedu organizačně připravil a s přehledem moderátorsky vedl zástupce ředitele muzea Mgr. Ondřej Vašata. 

 

Program hned v úvodu zpestřili svým vystoupením členové Klubu vojenské historie Trutnov a historické jednotky "102. gardového střeleckého pluku" v dobových stejnokrojích Rudé armády.

 

Besedu navštívilo cca 50 posluchačů.

 

 

Používáme soubory cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

upravit předvolby