100 let zákona o kronikách

100 let zákona o kronikách. Výstava kronik, pořádaná se Státním okresním archivem Trutnov

Výstava, pořádaná Státním okresním archivem Trutnov ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší, připomíná bezmála tisíciletou historii kronikářství v Čechách, jejíž počátky jsou spojeny s legendárním kronikářem děkanem Kosmasem. Výstava představuje tradici kronikářství na Trutnovsku, která sahá do 16. století, kdy začal psát svoji jedinečnou kroniku trutnovský měšťan Simon Hüttel. Prezentovány jsou vybrané kroniky obcí a měst okresu Trutnov, ale i jejich tvůrci. Doprovodným programem k výstavě bude v říjnu přednáška o známějších i méně známých kronikářích města Trutnova.

Vystaveno je 52 kronik měst a obcí okresu Trutnov.

Výstava, uspořádaná u příležitosti 100. výročí vydání zákona č. 80/1920 Sb. „o pamětních knihách obecních", byla zahájena vernisáží ve čtvrtek 24. 9. 2020. O kronikách Trutnovska a peripetiích při jejich získávání promluvil vedoucí SOkA Trutnov Mgr. Roman Reil. Hudební doprovod tvořily Mgr. Gabriela Hrubá a Lucie Svítková ze ZUŠ Trutnov. Vernisáže se účastnilo cca 40 osob.

Výstava potrvá do 25. 10. 2020. Všichni jste srdečně zváni!