Muzeum na facebooku
novinky
archiv

Výtvarné umění

 

Výtvarné umění

Podsbírka výtvarného umění představuje především soubor obrazů a plastik dokumentujících činnost výtvarných umělců Trutnovska, Krkonoš a Podkrkonoší. Bohužel o nejcennější kusy byla podsbírka výrazně ochuzena navrácením původního sbírkového fondu městu Hostinné na základě rozhodnutí někdejšího zřizovatele muzea, Královéhradeckého kraje, roku 2007 (do trutnovského muzea byly z Hostinného převezeny a tak zachráněny před jistou zkázou četné sbírkové předměty v letech 1969 a 1981). Muzeum Podkrkonoší tím přišlo o desítky hodnotných plastik a obrazů. Byla mezi nimi i cenná terakotová soška sv. Kateřiny datovaná do 15. století.

 

Plastiky

Nejvýznamnější částí podsbírky je soubor plastik trutnovského sochaře a rodáka z nedalekého Královce Emila Schwantnera (1890–1956), čítající několik bust a zvířecích plastik, realizovaných mimo jiné v sádře. Dále sbírka obsahuje dřevěné plastiky sakrální povahy zejména z 19. století.

 

Obrazy

Podchycována je především tvorba regionálních malířů, ať současných, nebo již nežijích (Ignatz Fiedler, Friedrich Hartmann, Wenzel Labus, Josef Polz, Charles Mayer, Friedrich Stonner, Josef Šabacký, Joannes Koehler, Julie Winterová-Mezerová aj.). V podsbírce jsou uloženy obrazy s rozmanitou technikou - především oleje, akvarely, tempery. Mimoto je k dispozici též soubor kreseb nebo perokreseb.

 

Malované střelecké terče

Pozornost si zasluhuje rovněž soubor malovaných střeleckých terčů trutnovských ostrostřelců pocházející z 19. století.

 

CHCETE VIDĚT VÍCE MUZEJNÍCH SBÍRKOVÝCH PŘEDMĚTŮ? Muzeum Podkrkonoší v Trutnově se zapojilo do projektu digitalizace a on-line prezentace muzejních a galerijních sbírek na portálu eSbírky. Již nyní najdete na tomto portálu vybrané sbírkové předměty ze sbírek našeho muzea. Prohlédnout si je můžete zde: http://www.esbirky.cz/hledat/instituce/3612784/

 

o muzeu

Adresa
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově
Školní ul. 150
541 01 Trutnov

IČ: 751 191 53

Otevírací doba

Celoročně úterý až neděle:
9-12, 13-17 hodin.

Vstupné
Základní vstupné: 30,- Kč

slevy (děti, studenti aj.): 10,- Kč
průkazky AMG: zdarma.

Tel.: 499 811 897
Tel.: 499 815 393
Fax.: 499 811 897

muzeum@muzeumtrutnov.cz

http://www.muzeumtrutnov.cz

 

Mapka