Nahlédnutí do dějin dolování černého uhlí v Jestřebích horách

Muzeum Podkrkonoší uspořádalo ve čtvrtek 21. 2. 2013 přednášku

NAHLÉDNUTÍ DO DĚJIN DOLOVÁNÍ ČERNÉHO UHLÍ V JESTŘEBÍCH HORÁCH

Přednášející  montánní badatel a publicista, autor několika knih o dolování uhlí na Trutnovsku Václav Jirásek připomenul 76 přítomným posluchačům čtyři století uhelného hornictví v oblasti Jestřebích hor, tj. na Rtyňsku a Svatoňovicku, započaté objevem uhlí roku 1590 v Markoušovicích a uzavřené roku 1990 ukončením těžby na Dole Zdeněk Nejedlý. V Jestřebích horách existovala v minulých staletích ovšem ještě celá řada dalších důlních děl,  které Václav Jirásek s manželkou Věrou a přáteli zevrubně prozkoumali a zdokumentovali. Přednáška byla doplněna promítáním diapozitivů a čtením zajímavých ukázek z kronik a archivních pramenů v podání Ing. Jana Halíře.