Prezentace nové knihy: Dopisy Josefa Čapka a Oswalda Jillicha z koncentračního tábora Sachsenhausen

26.05.2016 - 26.05.2016

Knižní edici dopisů odeslaných J. Čapkem a O. Jillichem z koncentračního tábora Sachsenhausen do Žacléře a do Prahy, jejímž autorem je Doz. Dr. Werner Baier z Německa, představila v muzeu předsedkyně OV ČSBS Trutnov Danuta Šulcová

I více než 70 let od skončení druhé světové války se stále objevují nové dokumenty, které jsou výmluvným dokladem o hrůzách tohoto největšího konfliktu v dějinách lidstva. Patří mezi ně dopisy Oswalda Jillicha ze Žacléře, vězněného za války v koncentračním táboře Sachsenhausen. Ve stejném táboře byl vězněn i známý spisovatel Josef Čapek, který část svého života prožil rovněž na Trutnovsku. Unikátní Čapkovy i Jillichovy dopisy z koncentračního tábora jsou součástí nové publikace, vydané Oblastním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu v Trutnově. V knize nalezneme rovněž básně, kresby, fotografie a další dokumenty vztahující se k osobám Josefa Čapka a Oswalda Jillicha.

Knihu v muzeu představila předsedkyně OV ČSBS paní Danuta Šulcová. Součástí prezentace knhy bylo i stručné seznámení s životními osudy obou vězněných - Oswalda Jillicha představil ředitel muzea PhDr. Vlastimil Málek, který rovněž přítomné seznámil s životopisem autora edice Doz. Dr. Wernera Baiera, a Josefa Čapka představil historik PhDr. Ondřej Vašata. Prezentace nové knihy, realizovaná ve spolupráci s Oblastním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu v Trutnově, se uskutečnila ve čtvrtek 26. 5. 2016 od 17.00 hodin za účasti 52 osob.

30.01.2020

Jak a proč se stavěla přehrada Les Království. Přednáška Ing. Růženy Divecké z Povodí Labe, s. p., s projekcí unikátních historických fotografií

06.02.2020

Helena Čapková, opomíjená sestra slavných bratrů. Přednáška PhDr. Jindry Juklíčkové