Oběti Osvětimi a popírači holocaustu

28.04.2016 - 28.04.2016

Oběti Osvětimi a popírači holocaustu. Přednáška PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D., a beseda s přeživší osvětimskou vězenkyní paní Evou Liškovou

Uplynulo více než 70 let od konce druhé světové války a svědků, kteří se s námi mohou podělit o své prožitky z věznění v koncentračních a vyhlazovacích táborech nacistického režimu, je nyní již velmi málo. Přibývá naopak těch, kteří o utrpení obětí i o existenci a funkci vyhlazovacích táborů pochybují, ba je přímo popírají. Přednášející PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., z Historického ústavu AV ČR seznámil přítomné posluchače nejen s funkcemi a existencí ghetta v Terezíně, vyhlazovacími koncentračními tábory v Evropě, ale též s tragickými událostmi v Lidicích a Ležákách. Současně probíhala beseda s někdejší vězenkyní vyhlazovacího tábora v Osvětimi paní Evou Liškovou (* 1929), která pochází z Luže u Košumberka ve východních Čechách (nedaleko Ležáků) a jako teprve třináctiletá dívka z židovské rodiny byla poslána do ghetta v Terezíně a po roce deportována do Osvětimi. Pobyt ve vyhlazovacím táboře však jako zázrakem přežila a dnes žije na Plzeňsku.

Přednáška realizovaná s Oblastním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu v Trutnově se konala ve čtvrtek 28. 4. od 17.00 hodin a navštívilo ji 53 zájemců.

Hitlerovi spojenci. Přednáška Mgr. Petra Fuxy z Klubu vojenské historie Trutnov

01.03.2018

Objevovat zapomenuté - připomínat mizející. Přednáška montánního badatele a publicisty Václava Jiráska s promítáním fotografií o regionálním hornictví

08.03.2018