Otevření muzea pro veřejnost - počínaje 4. 5. 2021 je muzeum otevřeno v běžné otevírací době, tj. úterý až neděle 9-12, 13-17 hodin. Navštivte muzejní expozice a výstavy v bývalém trutnovském zámku, těšíme se na Vás!

CUKROVARY ČESKÝCH ZEMÍ NA HISTORICKÝCH POHLEDNICÍCH A FOTOGRAFIÍCH

Ačkoliv v minulosti pracovalo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku několik stovek cukrovarů, v současnosti jich zůstává v provozu již jen sedm, z toho v Čechách pouhé dva. Unikátní výstava je pořádána u příležitosti výročí dvou posledních pracujících českých řepných cukrovarů, a sice v Dobrovici (1831–2021) a v Českém Meziříčí (1871–2021). Představuje na 200 cukrovarů z území Čech, Moravy a Slezska prostřednictvím více než 400 vybraných historických vyobrazení převážně z období konce 19. a první poloviny 20. století.

PŘEDVÁNOČNÍ ODPOLEDNE V MUZEU

Během již tradičního předvánočního odpoledne se můžete těšit na bohatý program vonící adventem. Vánoční koledy zazpívají děti ze Základní umělecké školy Trutnov pod vedením Michala Horáčka, s tanci vystoupí žáci ZUŠ Trutnov vedení Kristýnou Hebelkovou. Součástí programu je též slavnostní otevření vánoční výstavy Já bych rád k Betlému. Vyvrcholením podvečera bude vánoční koncert v podání hudebního souboru NaŽďár. Během akce bude v muzeu připravena tvořivá dílna pro děti a dospělé, kde si v případě zájmu budete moci vyrobit ozdoby na stromeček, vyzdobit tradiční perníčky nebo vytvořit vlastní přání do nového roku.

JÁ BYCH RÁD K BETLÉMU

Prostřednictvím naší výstavy se přeneseme o několik desetiletí zpět do kouzelné atmosféry adventního času a Vánoc našich předků. Představeny budou historické betlémy z 19. a 20. století z Krkonoš a Podkrkonoší (Žacléřska, Vrchlabska, Trutnovska a Náchodska). Připomenuty budou také vánoční lidové obyčeje a zvyky typické pro oblast severovýchodních Čech. Chybět nebudou dobové koledy a vánoční ozdoby charakteristické pro náš kraj.

Představení trutnovského muzea

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlé oblasti Podkrkonoší. Tvoří sbírky v osmi podsbírkách (archeologie, archiv, fotografie, etnografie, kulturní historie, militaria, výtvarné umění, uměleckoprůmyslové práce), uchovává sbírkové předměty pro budoucí generace a prezentuje je veřejnosti prostřednictvím dlouhodobých či krátkodobých výstav, publikací i jiných forem. Pořádá přednášky, besedy, projekce, koncerty, edukace a další kulturní a vzdělávací akce. Provádí archeologické práce na území okresu Trutnov. Provozuje také knihovnu se specializovaným fondem (historie, archeologie, etnografie, výtvarné umění, sudetika, regionální literatura), který veřejnosti umožňuje studovat prezenční formou. Muzeum bylo založeno roku 1890 a sídlí v budově bývalého trutnovského hradu, přestavěného v 16. století na zámek.