Janusz Nowacki: Tváře jazzu

07.11.2014 - 07.11.2014

Janusz Nowacki: Tváře jazzu. Vernisáž výstavy fotografií věhlasného polského fotografa

JANUSZ NOWACKI: TVÁŘE JAZZU

Výstava věhlasného polského fotografa J. Nowackeho (*1939 v Poznani), držitele mnoha významných fotografických ocenění, pořizujícího od 60. let 20. století jedinečné snímky na jazzových koncertech, festivalech a jiných akcích. Jak uvádějí znalci, v jeho expresivních jazzových fotografiích nejde v první řadě o samotný nástroj, koncert nebo portrét, ačkoliv i o ně se samozřejmě jedná, ale jde v nich především o muziku, vyvěrající z lidského nitra a vyplňující prostor mezi lidmi, prostor mezi hráči a posluchači.

Vernisáž se konala v pátek 7. 11. od 16:00 hodin za účasti cca 90 návštěvníků.

TV reportáž z vernisáže naleznete Z D E

Reportáž s fotografiemi Miloše Šálka z vernisáže Z D E (Trutnovinky) a Z D E (Krkonošský deník)

Výstava potrvá do 30. 11. 2014.

O AUTOROVI:

JANUSZ NOWACKI

Narozen 1939 v Poznani.

Čestný člen ZPAF - Polského svazu uměleckých fotografů.

Debutoval v roce 1965 expresivními portréty jazzových hudebníků.

V letech 1973-1981 realizoval Fotografické workshopy - autorský program zaměřený na oživení fotografického života ve Velkopolsku, jímž realizoval trend fotografie mimo galerie.

Zakladatel "Studio D a M", které na počátku 80. let odehrálo důležitou roli v diaporamie. Od poloviny 80. let jedním z významných představitelů polské fotografie krajiny, obzvláště Tater.

Zakladatel a kurátor Galerie fotografie "pf" v Kulturním centru Zámek v Poznani, kterou řídil 1993-2004. Jeden z iniciátorů a tvůrců fotografického lobby v nových podmínkách Polska 90. let. V roce 2005 založil a stále vede Velkopolský fotografický archiv při Velkopolském oddělení ZPAF.

Autor četných samostatných výstav, mj. Okresní muzeum a galerie BWA v Gorzówě, Galerie "Korytarz" a Galerie BWA v Jeleni Góře, Galerie ZPAF v Kielcích, Muzeum v Zieloné Goře, Stara Galerie ZPAF ve Varšavě, Galerie fotografie ve Svídnici, galerie Pusta v Katovicích, Výstavní salón LTF v Lodži.

Zúčastnil se mnoha kolektivních výstav, mj. "Polska Fotografia Intermedialna lat 80" (BWA Poznaň), "Twórcy poznańskiej fotografii 1895-1987" (Galerie ARSENAŁ Poznań), "Bliżej fotografii" (Galerie BWA Jelenia Góra), "Fotografia roku '97" (Pałac Sztuki, Krakov), "Czarno na białym" (Dům fotografie Hanower), "Metamorfozy fotografii" (Galerie "10", Brno)..

Vítěz mnoha Grand Prix a hlavních cen na národních soutěžích. Jeho fotografie jsou ve sbírkách Národního muzea v Poznani a Vratislavi, Přírodovědného muzea TPN ve městě Zakopane, muzea Krkonošského národního parku v Jelení Goře a muzea fotografie v Charkově (Ukrajina).

Nositel Umělecké ceny města Poznaně, ceny velkopolského maršálka, ceny Zasloužilý pro polskou kulturu.

24.05.2018

Horská pastvinářská družstva na okrese Trutnov 1946–1949. Přednáška PhDr. Tamary Novákové

31.05.2018

Založení a pád horských JZD v Krkonoších. Přednáška Mgr. Libora Duška, Ph.D.

Aktuální program

tv drak