Tajemství a poklady hradu Vízmburku

Výstava archeologických nálezů z hradu nazývaného České Pompeje

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově Vás srdečně zve na unikátní výstavu

Tajemství a poklady hradu Vízmburku

Výstavu pořádají společně Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Sdružení pro Vízmburk, o. s., a Městská knihovna Červený Kostelec u příležitosti 40. výročí zahájení archeologického výzkumu.

Nejvýznamnějším dochovaným středověkým hradem našeho regionu je hrad Vízmburk u Havlovic (nedaleko Červeného Kostelce), který byl založen ve druhé polovině 13. století. Vízmburk patřil původně pánům mocného rodu erbu třmene, který kolonizoval zdejší oblast, později pánům z Lipé. Ve 40. letech 15. století sídlila však na hradě loupeživá posádka, která podnikala kořistnické nájezdy do sousedního Slezska. Proto Slezané v roce 1447 hrad odkoupili a pobořili.

Postupně se na opuštěnou hradní zříceninu zapomnělo a jen v pověstech lidu se hovořilo o tajemných podzemních prostorách na zalesněném kopci uprostřed lesů. Teprve v roce 1972 zde byl zahájen archeologický průzkum, který vedl jeden z průkopníků archeologie středověku v tehdejším Československu PhDr. Antonín Hejna, CSc. (pracovník Archeologického ústavu ČSAV a rodák z blízké Úpice). Hrad Vízmburk byl v době archeologického výzkumu, na němž se podílela především mládež a četní zájemci z řad studentů, často v evropském kontextu označován jako "České Pompeje". Tohoto názvu se mu dostalo pro neobyčejně bohaté množství unikátních nálezů, které byly získány při archeologickém výzkumu a umožnily nahlédnout do života středověkých obyvatel regionu severovýchodních Čech. Ukázalo se, že tato oblast, považovaná za periferní, měla hradní architekturu, jež se svou úrovní vyrovnala nejmocnějším stavbám známým z centrálních Čech.

Výstava seznamuje s historií hradu Vízmburku a především prezentuje velké množství unikátních nálezů - keramických nádob, kachlů, kovových či kostěných předmětů i stavebních prvků, vyzvednutých archeology při výzkumu hradu. Přibližuje v neposlední řadě aktivity Sdružení pro Vízmburk, které má velkou zásluhu na záchraně mnoha archeologických artefaktů, jež zůstaly po úmrtí PhDr. Hejny, CSc. roku 1986 bez náležitého zpracování uloženy v nevyhovujících suterénních prostorách státního zámku v Litomyšli. Sdružení se v současné době rovněž snaží zachránit samotné torzo hradu a pořádá zde záslužně mnoho kulturních akcí.

Vernisáž proběhla ve čtvrtek 18. října 2012 v 17 hodin. Výstava je prodloužena do 4. května 2014.

Fotografie z vernisáže:

Vítězové Bienále horské fotografie. Vernisáž výstavy

25.10.2018

Muži 28. října 1918. Přednáška Mgr. Jitky Lukáškové k 100. výročí vzniku Československa

01.11.2018

Neklidný podzim 1918 v severovýchodních Čechách aneb Jak se rodilo Československo. Přednáška PhDr. Ondřeje Vašaty

Míla Bendová: Pohledy do světa. Vernisáž výstavy obrazů trutnovské výtvarnice

15.11.2018

Další osmičkové roky. Přednáška PaedDr. Karla Řeháka z Malých Svatoňovic o méně připomínaných výročích naší historie

22.11.2018

MUDr. Anton Porak (1815–1892), podnikatel, poslanec a starosta města Trutnova v letech 1861–1863. Přednáška Mgr. Romana Reila pořádaná se Společností česko-německého porozumění Trutnov - Krkonoše

29.11.2018

Císař a král Karel IV., jak jej možná neznáte. Přednáška kronikářky města Trutnova Mgr. Aleny Křivské u příležitosti 640. výročí od úmrtí císaře a krále Karla IV.

Vánoce s Josefem Ladou. Vernisáž výstavy

Aktuální program