Navštivte muzejní expozice a výstavy v bývalém trutnovském zámku, otevřeno máme úterý až neděle 9-12, 13-17. Těšíme se na Vás!

Vánoce s vůní perníku

PhDr. Dana Holmanová z Třebihoště, nositelka ocenění Zlatý kolovrat 2011, je proslavená pečením a zdobením perníků. Na výstavě představí tradiční vánoční perníky zdobené originálními technikami. Vystaveny budou perníčky zdobené modrotiskem, tvarovanými plátky včelího vosku, kukuřičným šustím nebo jutou. Shlédnout budete moci také kolekci perníkových ozdob zdobených sušeným ovocem i s vánočním aranžmá se saténovou stuhou. Prezentovány budou také tradiční lidové vánoční betlémy a ozdoby z Krkonoš a Podkrkonoší z muzejní sbírky.

Předvánoční odpoledne v muzeu

Přijďte se do muzea naladit na správnou adventní atmosféru. Těšit se můžete na baletní vystoupení žáků Základní umělecké školy Trutnov pod vedením Kateřiny Talavaškové a na vánoční písně a koledy, které zazpívají žáci komorního pěveckého sboru Cantanti Základní umělecké školy Trutnov pod vedením Michala Horáčka. Součástí programu bude i slavnostní otevření vánoční výstavy Vánoce s vůní perníku. Následovat bude beseda s PhDr. Danou Holmanovou a PaedDr. Janem Luštincem, kteří pohovoří o vánočních tradicích v lidovém i měšťanském prostředí v Podkrkonoší a o pečení a zdobení perníčků. Vyvrcholením bude vánoční koncert s pásmem evropských vánočních písní od renesance až do dnešní doby v podání smyčcového kvarteta TrutnoForte. Během celé akce bude pro malé i velké návštěvníky připravena tvořivá dílna, kde si budou moci vyrobit například vánoční hvězdu, andílka nebo originální vánoční přání.

FOTOGRAFICKÝ ATELIÉR LEHNERT & LANDROCK: EXOTIKA S KRKONOŠSKÝMI KOŘENY

Výstava pořádaná ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Egyptě a dr. Edouardem Lambeletem připomíná tvorbu slavného fotografa Rudolfa Lehnerta (1878–1948), rodáka z Velké Úpy v Krkonoších. Rudolf Lehnert navštívil na přelomu 19. a 20. století Tunis a byl jím doslova fascinován. Spolu se svým společníkem Ernstem Landrockem (1878–1966) si zde na počátku 20. století založili fotografický ateliér Lehnert & Landrock. Prostřednictvím Lehnertem pořízených fotografií se na výstavě přeneseme do kouzelného světa Tunisu a Alžírska na počátku 20. století. Navštívíme oázy Nefta, Tozeur a Biskra, připomeneme si život jejich obyvatel i krásu místních žen. Ve 20. a 30. letech působil ateliér v Egyptě. Také zde fotograf osobitým způsobem zachytil život prostých obyvatel i zdejší monumentální starověké památky. Nechybějí ani snímky z Jeruzaléma. Pozornost je věnována také pohlednicím z produkce ateliéru Lehnert & Landrock z muzejní sbírky, které si náměty ze severní Afriky získaly oblibu doslova po celém světě.

Představení trutnovského muzea

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlé oblasti Podkrkonoší. Tvoří sbírky v osmi podsbírkách (archeologie, archiv, fotografie, etnografie, kulturní historie, militaria, výtvarné umění, uměleckoprůmyslové práce), uchovává sbírkové předměty pro budoucí generace a prezentuje je veřejnosti prostřednictvím dlouhodobých či krátkodobých výstav, publikací i jiných forem. Pořádá přednášky, besedy, projekce, koncerty, edukace a další kulturní a vzdělávací akce. Provádí archeologické práce na území okresu Trutnov. Provozuje také knihovnu se specializovaným fondem (historie, archeologie, etnografie, výtvarné umění, sudetika, regionální literatura), který veřejnosti umožňuje studovat prezenční formou. Muzeum bylo založeno roku 1890 a sídlí v budově bývalého trutnovského hradu, přestavěného v 16. století na zámek.

upravit předvolby