Navštivte muzejní expozice a výstavy v bývalém trutnovském zámku, otevřeno máme úterý až neděle 9-12, 13-17. Těšíme se na Vás!

POKRÝVKY HLAV NAŠICH PŘEDKŮ

Výstava představuje historické předměty ze sbírky Muzea Podkrkonoší z období od 16. do 20. století, které sloužily jako pokrývky hlavy. Vystaveny jsou nejen lidové čepce z 19. století z Trutnovska, Žacléřska, Úpicka a Hostinska, ale také pánské cylindry, klobouky úředníků z dob Rakouska-Uherska či vojenské a hornické čepice z 19. a 20. století. Nechybějí ani přilby, a to vojenské, hasičské, policejní či hornické.

PROCHÁZKA PO STOPÁCH ZANIKLÝCH TRUTNOVSKÝCH HOSTINCŮ, HOTELŮ A VINÁREN

Procházkou po Vnitřním Městě pod vedením PhDr. Ondřeje Vašaty si připomeneme některé dnes již zaniklé restaurace, vinárny a hotely 19. a 20. století, které se v centru města Trutnova nacházely. Dozvíte se třeba, kde sídlila Gaberova vinárna, na kterém místě stával dům, v němž se nacházela věhlasná Schweydarova vinárna, kde býval prestižní hostinec U Bílého koně a hotel Varšava nebo hotel Klein. Sraz všech zájemců o toto nevšední putování trutnovskými uličkami je před muzeem.

CUKROVARY ČESKÝCH ZEMÍ NA HISTORICKÝCH POHLEDNICÍCH A FOTOGRAFIÍCH

Ačkoliv v minulosti pracovalo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku několik stovek cukrovarů, v současnosti jich zůstává v provozu již jen sedm, z toho v Čechách pouhé dva. Unikátní výstava je pořádána u příležitosti výročí dvou posledních činných českých řepných cukrovarů, a sice v Dobrovici (1831–2021) a v Českém Meziříčí (1871–2021). Představuje na 200 cukrovarů z území Čech, Moravy a Slezska prostřednictvím více než 400 vybraných historických vyobrazení převážně z období konce 19. a první poloviny 20. století.

Slavnostní odhalení pamětní desky roty Nazdar

6. 5. 2022

Historická bronzová pamětní deska se jmény padlých čs. legionářů z roty Nazdar stávala v letech 1936–1938 v areálu trutnovských kasáren, později byla několik desetiletí nezvěstná. Nyní je znovu odhalena v interiéru Muzea Podkrkonoší. Slavnostní odhalení proběhlo 6. 5. 2022 s čestnou stráží členů Československé obce legionářské.

Přehled akcí na měsíc červen

6. 6. 2022

V červnu nás čeká celkem pět muzejních večerů. První čtvrteční přednáška s názvem Titulatura v českých zemích nám přiblíží středověkou společnost. Následuje vernisáž nové výstavy Pokrývky hlav našich předků spojené s muzejní nocí s nabitým programem. V třetím týdnu bude promítán druhý filmový medailonek, tentokrát s Václavem Jiráskem. Poté následuje přednáška k výstavě Cukrovary českých zemí a cyklus ukončujeme komentovanou prohlídkou města po zaniklých hotelech, hostincích a vinárnách.

Návštěva z francouzského velvyslanectví

10. 6. 2021

Ve čtvrtek 10. června 2021 navštívila naše muzeum delegace z francouzského velvyslanectví v Praze vedená vojenským přidělencem pplk. Danielem Kopeckým. V doprovodu místostarosty města Trutnova Mgr. Tomáše Eichlera a předsedy sdružení Stachelberg Pavla Holzknechta si prohlédli originál desky z pomníku roty Nazdar v Trutnově z roku 1936, který byl v loňském roce získán do muzejní sbírky.

Archiv novinek

Představení trutnovského muzea

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlé oblasti Podkrkonoší. Tvoří sbírky v osmi podsbírkách (archeologie, archiv, fotografie, etnografie, kulturní historie, militaria, výtvarné umění, uměleckoprůmyslové práce), uchovává sbírkové předměty pro budoucí generace a prezentuje je veřejnosti prostřednictvím dlouhodobých či krátkodobých výstav, publikací i jiných forem. Pořádá přednášky, besedy, projekce, koncerty, edukace a další kulturní a vzdělávací akce. Provádí archeologické práce na území okresu Trutnov. Provozuje také knihovnu se specializovaným fondem (historie, archeologie, etnografie, výtvarné umění, sudetika, regionální literatura), který veřejnosti umožňuje studovat prezenční formou. Muzeum bylo založeno roku 1890 a sídlí v budově bývalého trutnovského hradu, přestavěného v 16. století na zámek.

upravit předvolby