Z historie vydávání novin v Trutnově

Z historie vydávání novin v Trutnově

Jednu z významných a dosud nezmapovaných kapitol v dějinách Trutnova představuje historie vydávání novin, tj. místních deníků, týdeníků, měsíčníků a dalších periodik. V Muzeu Podkrkonoší v Trutnově bude vernisáží ve čtvrtek 29. dubna v 17 hodin zahájena výstava, která dokumentuje etapu vydávání místních novin od roku 1861 do roku 1945.

Vůbec nejstarším periodikem vydávaným v Trutnově byly noviny Das Riesengebirge, jejichž první číslo vyšlo 6. dubna 1861. Později zde své noviny vydávaly místní organizace politických stran, různá sdružení, spolky atd. Šlo o tiskoviny německé i české. Z nejznámějších titulů uveďme např. Trautenauer Zeitung, Trautenauer Echo, Ostböhmische Presse, Trautenauer Wochenblatt, Trutnovský věstník, Trutnovské noviny či Stráž na Úpě. Na výstavě budou představeny i noviny Rosch Haschanah Zeitung, které ve 30. letech minulého století vycházely pro zdejší židovskou komunitu. Výstava dále seznamuje s některými významnými redaktory a domy, v nichž sídlily redakce. K vidění budou i kopie karikatur z příloh novin Trautenauer Wochenblatt z r. 1870, pořízené v Österreichische Nationalbibliothek ve Vídni.

Vernisáž ve čtvrtek 29. 4. v 17.00 hod. Výstava potrvá do 30. 5. 2010.