Výstava voskových figurín

Putovní výstava představila 24 voskových figurín lidských bytostí, např. osob se dvěma hlavami, dvěma obličeji, čtyřma očima, dále siamská dvojčata, muže s vlčím syndromem apod. Představen byl také největší, nejmenší a nejtlustší člověk naší planety dle Guinessovy knihy rekordů. Ve všech případech se jednalo o figuríny osob, které skutečně žily. Je logické, že vzbuzovaly zájem ostatních lidí. Pomineme-li jejich nesnadné začleňování do společnosti, přitahovaly také zájem vědců, a proto existují jejich fotografie i modely v různých antropologických a přírodovědeckých muzeích celého světa. Na základě informací z těchto institucí byly v Petrohradském antropologickém muzeu vytvořeny reálné voskové figuríny, které prezentovala tato výstava, včetně doprovodných textů, vysvětlujících anatomické anomálie a přibližujících osudy jejich nositelů.

Výstava se do Čech vrátila po úspěšném turné v Německu a Holandsku. Pokračovat bude na vybraných místech v Polsku.

Výstava probíhala v muzejním atriu od 14. do 21. 4. 2014 a přivedla do muzea přes 1 200 návštěvníků.

Reportáž Trutnovinek Z D E