Prezentace nové publikace o hraničářích z Krkonoš

Kniha Hraničáři z Krkonoš vznikla díky úzké spolupráci Jednoty Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi, Muzea Podkrkonoší v Trutnově a z. s. Rota Nazdar z Bakova nad Jizerou. Publikace přibližuje dějiny vojenské jednotky Hraničářského praporu 2, který byl ve 20. a 30. letech neodmyslitelně spjat s regionem Trutnovska, Broumovska i centrálních Krkonoš a v roce 1938 byl strategickou složkou při plánované obraně Československa. Publikace vznikla jako knižní vydání stejnojmenné výstavy, kterou je možné až do 25. 9. zhlédnout v prostorách trutnovského muzea. Díky tomu je kniha doplněna katalogizující formou o fotografie unikátních exponátů, které se na výstavě podařilo shromáždit. V poutavé grafické formě se tak čtenář seznámí se začátky hraničářů, jejich mírovou aktivitou, organizací v předvečer druhé světové války i zánikem jednotky v březnu roku 1939. Nedílnou součástí jsou i nové informace v oblasti působení příslušníků praporu v odboji proti nacismu. Kniha je doplněna o množství unikátních a dosud nepublikovaných fotografií z archivů institucí i jednotlivců.

Prezentace nové knihy se uskutečnila ve čtvrtek 22. 9. 2016 od 18.00 hodin v atriu muzea a navštívilo ji celkem 58 zájemců. Při slavnostním aktu promluvili JUDr. Jindřich Skácel z Brna (syn věhlasného velitele trutnovských hraničářů pplk. J. Skácela), předseda Jednoty ČSOL v Mladé Boleslavi Ing. Tomáš Pilvousek a za trutnovské muzeum ředitel PhDr. Vlastimil Málek a historik PhDr. Ondřej Vašata.

Celobarevná kniha formátu A4, tištěná na kvalitním křídovém papíru, čítá na 100 stran a je k zakoupení v pokladně muzea za 230 Kč.

Reportáž Trutnovinek ZDE