Poklady hořící haldy dolu Ignác u Markoušovic

Montánní badatel a publicista Václav Jirásek nás prostřednictvím svých fotografií, grafických listů a mapových podkladů seznámil s historií i zánikem uhelného dolu Ignác na pomezí Markoušovic a Starého Sedloňova u Velkých Svatoňovic. Společně s manželkou Věrou, která přednášku doplnila čtením z dobového tisku, připomenuli výročí 10 let od zapálení, hašení a nakonec i samovolného vyhoření hlušinové haldy u dolu Ignác. Na požár zavzpomínal též bývalý příslušník Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Bc. Petr Hepnar.

Požár haldy umožnil na přelomu let 2006 a 2007 díky extrémním teplotám vznik zajímavých minerálů, přetavených hornin a přebarvení prvohorních kapradin, kdysi součástí uhlotvorné vegetace Jestřebích hor.

Přednáška se konala ve čtvrtek 2. března 2017 a navštívilo ji 74 posluchačů.