PhDr. Ivo Rejchrt: Královédvorská bartolomějská noc 1885

Přednášející PhDr. Ivo Rejchrt ze Dvora Králové nad Labem zaměřil ve své přednášce pozornost na známou královédvorskou bartolomějskou noc v roce 1885. Dne 23. srpna 1885 došlo ve Dvoře Králové nad Labem, převážně českém městě na jazykové hranici, v souvislosti s turnerskou slavností k oboustranným národnostním výtržnostem, jež vyvrcholily kamenováním odjíždějících Němců. Tyto události, nazvané královédvorská bartolomějská noc, byly pak zveličeny německým tiskem a vedly k sérii protičeských nepokojů. Celá situace i soudní přelíčení byly předmětem tiskových i politických střetů v českých zemích i ve Vídni. Tento případ dokládá vážnost krize česko-německých vztahů a rovněž umožňuje analyzovat vztahy v rámci českého i německého tábora, zvláště prohlubující se rozpory staročechů a radikálnějších mladočechů. Současně se jedná o vzácný případ, kdy regionální královédvorská událost nabyla celostátního významu.

Přednáška se konala ve čtvrtek 31. 3. od 17.00 hodin a navštívilo ji 46 posluchačů.