Otázky kolem vzniku Trutnova

Trutnov - Nečekaný zájem byl o pondělní přednášku profesora Vladimíra Wolfa o historii města. Referát na téma Otázky kolem vzniku Trutnova a jeho vývoj do poloviny 15. století si přišlo do kina Vesmír v pondělí 11. ledna 2010 poslechnout 108 lidí. „Jsem tím příjemně překvapený. Nečekal jsem to, navíc přišli i mladší lidi," řekl Wolf. Jeho přednáška byla první částí z volného cyklu osmi přednášek o dějinách města. „Měli bychom znát své kořeny a tradice, navíc se stále objevují nové věci," vysvětlil Wolf. Publiku připomněl jako vznik prvních osad Úpa 1 (dnešní Horní Staré Město) a Úpa 2 (dnešní Trutnov), tak pozdější život lidí ve Starém a Novém Trutnově. Zdůraznil rovněž písemnou zmínku z roku 1260, která potvrzuje 750 let existence města, tak jako ho známe v moderní podobě. „První zmínka o Trutnovu jako městu je sice známá z opisu, což je možné zpochybnit. Ale Švábenicové, kteří tehdy Trutnov opouštěli, si nechali tehdy potvrdit, co už měli. Datum 1260 jako vznik města bych nezpochybňoval," uvedl Wolf.