Lidové pověsti, jejich místo v životě našich předků a dnes

Pracovnice Muzea Podkrkonoší v Trutnově, badatelka a sběratelka lidových pověstí Mgr. Alena Křivská, která se zabývá pověstmi již na 30 let a která zpracovala i metodické návody pro práci s lidovými pověstmi na 1. stupni ZŠ (vydalo nakladatelství Infra v Třebíči), seznámila ve svojí přednášce posluchače s nejznámějšími českými a moravskými lidovými pověstmi. Pohovořila o historických událostech, které zapříčinily vznik pověstí, i o pohádkových prvcích, které je obohacují. Zvláštní pozornost věnovala pověstem, které se staly podkladem pro všeobecně známá literární, výtvarná či hudební umělecká díla. Připomenuty byly také lidové pověsti z Trutnovska i samotného města Trutnova. Přednášku doprovodila prezentace ilustrací nejvýznamnějších českých malířů a výstavka knih. Jednu z trutnovských pověstí přečetla v samostatném vstupu kolegyně Mgr. Petra Koubová.

Přednáška proběhla ve čtvrtek 4. 6. 2015 od 17:00 hodin za účasti 38 posluchačů.