Kruté moře: Atlantické konvoje a boj s německými ponorkami

KRUTÉ MOŘE: ATLANTICKÉ KONVOJE A BOJE S NĚMECKÝMI PONORKAMI

Muzeum Podkrkonoší uspořádalo ve čtvrtek 28. února 2013 od 17.00 hodin přednášku Mgr. Petra Fuxy z Klubu vojenské historie Trutnov věnovanou atlantickým konvojům a bojům s německými ponorkami během druhé světové války.

Pozornost byla věnována rovněž ponorce U–333, nad kterou mělo od roku 1941 patronát město Trutnov. Ponorka mj. nesla na svojí věži trutnovský městský znak. Tato „trutnovská" ponorka potopila několik lodí, avšak nakonec byla sama potopena v severním Atlantiku 31. července 1944 a všech 45 členů posádky zahynulo. Pozornost byla věnována i legendárnímu kapitánovi ponorky Cremerovi zvanému "Ali", jenž napsal o svém působení na U–333 knihu (týden před osudnou plavbou byl převelen na jinou ponorku, válku přežil a zemřel v Německu teprve roku 1992).

Přednášející Mgr. Petr Fuxa vycházel ze svého několik desetiletí trvajícího hlubokého zájmu o danou problematiku a důkladné znalosti stěžejní české, německé, polské, anglické a americké odborné literatury. Na závěr zajímavého setkání byli přítomní seznámeni se slavným britským válečným románem a filmem Kruté moře (1953).

Přednášku navštívilo 78 posluchačů.

Malá fotografická upomínka: "Trutnovská" ponorka U–333, poškození ponorky při návratu do přístavu po střetech s nepřátelskými plavidly (přístav La Pallice - Francie, 1942), její legendární kapitán "Ali" Cremer...a snímky z přednášky Mgr. Petra Fuxy.