Konec druhé světové války na Úpicku

Badatel Bc. Josef Cabadaj z Úpice se v přednášce věnoval konci druhé světové války na Úpicku, a to od počátku dubna do 9. května 1945. Jednalo se o jedno z nejdramatičtějších období v novodobých dějinách regionu, završené ozbrojenými střety příslušníků SS s českými povstalci, jež si vyžádaly několik mrtvých. Přednášející zaměřil svou pozornost na neblahou roli školicího střediska SS v Úpici na konci války, na příčinu vyhlášení stanného práva na Úpicku, na pochod českých rukojmí z Batňovic do Rtyně v Podkrkonoší, na zatčení a smrt povstalců Vladimíra Kuldy a Ljuby Turka či na nesmyslné vraždy páchané příslušníky SS v Úpici, Batňovicích, Rtyni v Podkrkonoší a Havlovicích. Přednáška se uskutečnila ve čtvrtek 12. 5. od 17.00 hodin a navštívilo ji 73 posluchačů.