Hornický skanzen na Dole Jan Šverma v Žacléři

Muzeum Podkrkonoší uspořádalo ve čtvrtek 14. 3. přednášku s prezentací na téma:

Hornický skanzen na Dole Jan Šverma v Žacléři

Přednášející Ing. Karel Novotný představil činnost o. p. s. Důl Jan Šverma v Žacléři, která si vzala za cíl pečovat o unikátní památky hornictví na Žacléřsku a Radvanicku. Historie těžby uhlí na Žacléřsku je velmi dlouhá, dokonce nejdelší v rámci celého Trutnovska. Dobývat rudy a uhlí zde povolil již v roce 1570 jednomu ze svých poddaných opat křešovského kláštera. V roce 1992 byla těžba ukončena, avšak likvidace dolu unikátním způsobem zaplavování samotuhnoucí směsí popílku a příměsí umožnila fárání do dolu Jan Šverma ještě daleko po tomto datu. V roce 1998 byla v areálu firmy Gemec Union, a. s., zahájena povrchová těžba uhlí. Přestože turistické fárání do prvního patra hlubinného dolu muselo být v roce 2004 ukončeno, v roce 2012 byl na Dole Jan Šverma veřejnosti zpřístupněn unikátní Hornický skanzen Žacléř. Ing. Novotný přiblížil historii a zajímavosti skanzenu a dochovaného areálu dolu. Představena byla rovněž iniciativa k turistickému využití Dolu Bohumír v Dolních Vernéřovicích u Radvanic, který v minulosti sloužil k těžbě měděných rud.

Přednášku navštívilo 55 posluchačů.