Čapkové v období první světové války

Přednášející Dr. Karel Řehák pojal toto téma jako aktuální doplněk čapkovského cyklu, který byl v muzeu realizován v předchozím období. Upozornil na výzvu paní Čapkové a v souvislosti s několika odvody popsal zdravotní stav bratrské dvojice. Věnoval se Karlovu završení vysokoškolského studia, Josefovým problémům ve vztahu k milované Jarmile a vylíčil Karlovu preceptorskou službu u Lažanských. Poté přešel k prózám vydaným oběma bratry ve sledovaném období a zdůraznil jejich základní faktory. V závěru zachytil Karlovu i Josefovu tvořivou aktivitu v posledním válečném roce a v davu zahlédl oba bratry vítající T. G. Masaryka při jeho historickém návratu do vzniklé republiky.

Přednáška se uskutečnila ve čtvrtek 12. 6. 2014 od 17 hodin a navštívilo ji 39 posluchačů.