Muzeum na facebooku

Militária - faleristika, numismatika

Podsbírka militáriií se skládá ze tří základních skupin - chladných zbraní, palných zbraní a výstroje.

 

Nejvýznamnější částí tohoto sbírkového fondu jsou sbírkové předměty dokumentující prusko-rakouskou válku 1866jako jsou palné zbraně (pušky, pistole, dělostřelecká munice) a chladné zbraně (šavle, bodáky, tesáky) i výstroj bojujících stran. Dalšími významnými artefakty ze sbírky militárií jsou např. popravčí meč z počátku 17. století, lancknechtský meč z období ještě před třicetiletou válkou a za zmínku jistě stojí i soubor přileb z doby třicetileté války (moriony, pappenheimky).

 

Část této podsbírky zahrnuje však také faleristiku a numismatiku - řády, vyznamenání, medaile, plakety a odznaky. Mince se - až na jednotliviny - v trutnovské muzejní sbírce nenacházejí, neboť byly v roce 1989 převedeny do muzea v Hradci Králové. Mezi nejzajímavější sbírkové předměty patří např. Řád Řehoře Velikého (založený papežem Piem IX.), nebo kompletní soubor všech tří stupňů Čs. Žižkova velitelského řádu. Důležitou součástí je soubor medailí a odznaků se vztahem k regionu Trutnovska, na jehož další doplňování je zaměřena nemalá pozornost při sbírkotvorné činnosti.

 

CHCETE VIDĚT VÍCE MUZEJNÍCH SBÍRKOVÝCH PŘEDMĚTŮ? Muzeum Podkrkonoší v Trutnově se zapojilo do projektu digitalizace a on-line prezentace muzejních a galerijních sbírek na portálu eSbírky. Již nyní najdete na tomto portálu vybrané sbírkové předměty ze sbírek našeho muzea. Prohlédnout si je můžete zde: http://www.esbirky.cz/hledat/instituce/3612784/

o muzeu

Adresa
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově
Školní ul. 150
541 01 Trutnov

IČ: 751 191 53

Otevírací doba

Celoročně úterý až neděle:
9-12, 13-17 hodin.

Vstupné
Plné vstupné komplet (expozice + výstavy): 60,- Kč
Zlevněné vstupné komplet (expozice + výstavy): 30,- Kč

Plné vstupné výstavy (bez expozic): 30,- Kč
Zlevněné vstupné výstavy (bez expozic): 10,- Kč

Zlevněné vstupné: Děti od 3 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP-P, držitelé průkazů ITIC, ISIC a smluvních slevových karet

Zdarma: Děti do 3 let, držitelé průkazů AMG

Tel.: 499 811 897
Tel.: 499 815 393
Fax.: 499 811 897

muzeum@muzeumtrutnov.cz

http://www.muzeumtrutnov.cz

 

Mapka