Druhá světová válka a Trutnovsko

07.05.2015 - 13.09.2015

Druhá světová válka a Trutnovsko. Výstava u příležitosti 70. výročí osvobození

Výstava, uspořádaná k 70. výročí ukončení druhé světové války, připomíná, jak se tento největší vojenský konflikt v dějinách lidstva, který probíhal v letech 1939-1945, odrazil v životě obyvatel Trutnovska. K vidění jsou například dokumenty a fotografie připomínající všední život v regionu plný hladu, strachu i vraždění lidí, kteří aktivně vystupovali proti nacismu. Připomenuty jsou také často tragické osudy německých vojáků z Trutnovska, příslušníků wehrmachtu a zbraní SS bojujících na válečných frontách, jakož i příslušníků čs. zahraničního odboje. K vidění je dobová výzbroj a výstroj bojujících armád, a to jak Rudé armády, tak i německé a americké armády, včetně unikátních snímků americké armády na Trutnovsku (v okolí Lanžova), vojáků a techniky Rudé armády na trutnovském náměstí či v Libňatově v roce 1945, fotografie ze cvičení SS v Trutnově, z návštěvy Konrada Henleina v Úpici, z okupace v roce 1938 (Horní Staré Město, Trutnov). Nechybí panel s dokumenty a fotografiemi věnovaný Pochodu smrti, který prošel regionem v únoru 1945, panel přibližující pobočky koncentračního tábora Gross-Rosen na Trutnovsku a mnoho dalšího...

V úterý 12. 5. byla výstava obohacena o ukázku výstroje a osobních dokumentů příslušníka RAF Václava Večeřeho, žijícího po druhé světové válce v Trutnově, jehož vnučka paní Jitka Zelená z Trutnova se zúčastnila vernisáže a předměty z rodinné pozůstalosti dodatečně velice ochotně zapůjčila. Děkujeme.

Vernisáž proběhla ve čtvrtek 7. 5. 2015 mimořádně od 17:30 hodin za účasti cca 90 hostů, mezi nimiž nechyběli starosta města Trutnova a poslanec Parlamentu ČR Mgr. Ivan Adamec, přední odborník na moderní české dějiny prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., ze Slezské univerzity v Opavě a válečný veterán plk. v. v. Jan Plovajko z Trutnova, nositel Řádu Bílého lva.

Výstava potrvá do 13. 9. 2015. Všichni jste srdečně zváni!

Fotografie z vernisáže naleznete Z D E a reportáž Trutnovinek Z D E

Video TV Drak  Z D E

01.03.2018

Objevovat zapomenuté - připomínat mizející. Přednáška montánního badatele a publicisty Václava Jiráska s promítáním fotografií o regionálním hornictví