Sloužil jsem na bitevní lodi...

12.02.2015 - 12.02.2015

Sloužil jsem na bitevní lodi... První světová válka, jak ji prožil námořník František Šmídt ze Dvora Králové nad Labem. Fotografie z vernisáže

SLOUŽIL JSEM NA BITEVNÍ LODI
PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA, JAK JI PROŽIL NÁMOŘNÍK FRANTIŠEK ŠMÍDT ZE DVORA KRÁLOVÉ NAD LABEM

Během let 1914 až 1918 posílal námořník František Šmídt ze Dvora Králové nad Labem domů rodičům a především sestře Vlastě průběžně korespondenční lístky, dopisy, pohlednice a fotografie, které unikátním způsobem přibližují život na palubě bitevní lodi za první světové války. Díky péči rodiny a především praneteři Františka Šmídta paní Evy Drtinové, která unikátní soubor několika stovek kusů této korespondence vlastní, se kolekce dochovala bez poškození a ztrát do současnosti. V rámci právě probíhajícího 100. výročí trvání první světové války necháváme výběr z tohoto obrazového materiálu vyprávět příběh námořníka z českého vnitrozemí počínaje jeho výcvikem, přes službu a život na lodi, po zachycení plavidel, která na vlastní oči spatřil.

Vernisáž výstavy se konala ve čtvrtek 12. února 2015 od 17 hodin za účasti 113 hostů. Při vernisáži promluvila kurátorka výstavy Mgr. Petra Koubová a praneteř Františka Šmídta paní Eva Drtinová ze Dvora Králové nad Labem. Hudební doprovod zajistila skupina VOSA Band z Trutnova. S koncepcí a přípravou výstavy muzeu významně pomohl dr. Jaroslav Drtina ze Dvora Králové nad Labem. Manželům Drtinovým srdečně děkujeme!

Výstava potrvá do neděle 7. června 2015.

Foto: Mgr. Ondřej Tůma

Hitlerovi spojenci. Přednáška Mgr. Petra Fuxy z Klubu vojenské historie Trutnov

01.03.2018

Objevovat zapomenuté - připomínat mizející. Přednáška montánního badatele a publicisty Václava Jiráska s promítáním fotografií o regionálním hornictví