Stanislav Motl: Děti a válka

23.10.2014 - 23.10.2014

Setkání s věhlasným publicistou a dokumentátorem Stanislavem Motlem, přibližující méně známé, o to však smutnější kapitoly z druhé světové války

Setkání se známým publicistou a dokumentátorem Stanislavem Motlem proběhlo ve čtvrtek 23. října 2014 od 17.00 hodin v Muzeu Podkrkonoší. V rámci komponovaného pořadu na téma Děti a válka zhlédlo cca 80 návštěvníků následující dokumentární filmové snímky:

VLAK DO PEKLA

Píše se rok 1943. U Veletržního paláce se chystá další transport Židů. Čeká je cesta do Terezína. Je mezi nimi i osmiletý chlapec. Ten má za úkol pronést do vlaku značné množství cenností, včetně peněz. Nemá je však dobře schované, čehož si všimne jeden německý voják. Cennosti mu sice sebere, nicméně zařídí, aby chlapec do transportu nešel. Začíná boj o chlapcův život. Skrývá se po konspiračních bytech a nakonec se dostane až na Vsetínsko, kde se ho ujmou řádové sestry. Po více než padesáti letech se někdejší chlapec, nyní zralý muž, Alfred Ševčík, vydává po stopách svých někdejších zachránců, lidí, kteří pro neznámého židovského chlapce riskovali to nejcennější co měli, své životy.

CHLAPEC A HVĚZDY
Jméno Petra Ginze, který v terezínském ghettu vydával coby 14letý šéfredaktor časopis Vedem, se již stalo celosvětovým fenoménem. Zejména poté, co první izraelský astronaut Ilan Ramon vzal na svou vesmírnou misi Petrův obrázek, aby tak dodatečně uskutečnil sen chlapce, který skončil plynové komoře...Přestože Petrovi bylo souzeno, aby žil pouhých 15 let, nechal po sobě jedinečné dílo - deníky, kresby, dokonce i jeden román. Televizní dokument mapuje jeho životní osudy, hovoří s posledními pamětníky, včetně Petrovy sestry, prestižní izraelské výtvarnice Chavy Pressburgerové. Dokument Chlapec a hvězdy získal v listopadu 2010 významné ocenění Asociace mezinárodního vysílání v Londýně - v soutěži The international media excellence awards v kategorii „Nejlepší investigativní dokument)

PACIENTI Dr. RITTERA
O dosud utajovaných pokusech na dětech českých odbojářů, ke kterým docházelo za druhé světové války v Německu. Němci dodnes neradi přiznávají, že existoval specializovaný koncentrační tábor jen pro děti - nikoliv pro děti židovské - ale pro děti hlavně českých a polských odbojářů. Snímek dokazuje, že Josef Mengele byl pouze jeden z mnohých řadových pseudolékařů, kteří tyto pokusy dělali pod oficiálním požehnání slovutných vědeckých ústavů, jejichž představitelé po válce získávali Nobelovy ceny a další uznání. Film je postavený na příběhu nejmladšího českého odbojáře, 15letého Oldy Dolečka z hájovny Na luhu u Ústí nad Orlicí.

Ke snímkům podal Stanislav Motl poutavý komentář plný zajímavých postřehů a myšlenek. Reportáž TV Drak naleznete Z D E

25.10.2018

Muži 28. října 1918. Přednáška Mgr. Jitky Lukáškové k 100. výročí vzniku Československa

01.11.2018

Neklidný podzim 1918 v severovýchodních Čechách aneb Jak se rodilo Československo. Přednáška PhDr. Ondřeje Vašaty

Míla Bendová: Pohledy do světa. Vernisáž výstavy obrazů trutnovské výtvarnice

15.11.2018

Další osmičkové roky. Přednáška PaedDr. Karla Řeháka z Malých Svatoňovic o méně připomínaných výročích naší historie

22.11.2018

MUDr. Anton Porak (1815–1892), podnikatel, poslanec a starosta města Trutnova v letech 1861–1863. Přednáška Mgr. Romana Reila pořádaná se Společností česko-německého porozumění Trutnov - Krkonoše

29.11.2018

Císař a král Karel IV., jak jej možná neznáte. Přednáška kronikářky města Trutnova Mgr. Aleny Křivské u příležitosti 640. výročí od úmrtí císaře a krále Karla IV.

Vánoce s Josefem Ladou. Vernisáž výstavy

Aktuální program