Sečné a bodné zbraně ze sbírek muzea

21.09.2009 - 21.09.2009

Přednáška Mgr. Ondřeje Vašaty pro žáky základních škol

V pondělí 21. září se v muzeu konala neobvyklá událost - ukázková a propagační akce pro děti ze základních škol, ve které jim muzejní pracovníci předvedli některé sečné a bodné zbraně z našich sbírek. Zde je reportáž Trutnovinek:

"Místo obvyklého pondělního klidu se z Muzea Podkrkonoší ozývalo řinčení zbraní. Školáci měli unikátní příležitost poznat historické sečné a bodné zbraně. Nejprve si je mohli osahat při odborném výkladu a na závěr je poznat při šermířské ukázce. Vedení muzea tak zareagovalo na ohlasy návštěvníků, kteří často oceňovali bohatou sbírku zbraní ve vitrínách a depozitáři muzea.

„Tato ukázka sečných a bodných zbraní je jedna z řady připravovaných akcí, které zde můžeme uspořádat nově díky muzejnímu pedagogovi Ondřeji Vašatovi. Jedná se o zcela novou věc, protože v minulosti zde byla práce se školní mládeží dosti opomíjena," vysvětlil Václav Horák z Muzea Podkrkonoší. „Při názorné ukázce si mohou ty zbraně osahat a uvidí to, co jim není běžně umožněno," dodal Horák.

K vidění byly několik staletí staré meče, šavle, halapartny a nechyběl ani nefalšovaný katovský meč. "Jedná se o katovský meč, který je zřejmě z konce 17. století, či počátku 18. století. Je dost dobře možné, že tento meč pochází z Trutnova, který měl hrdelní právo a mohl tedy popravovat," řekl muzejní pedagog Ondřej Vašata. Upozornil však, že katovský meč není běžně zařazován mezi zbraně, ale mezi nástroje.

Žákům rovněž Vašata přiblížil, kdy a k jakému účelu se jednotlivé zbraně používaly. Například drátěnou deset kilo vážící košili, kterou v 15. století používali husité a která měla bojovníka ochránit především před šipkami z kuší nebo před možným poraněním z oštěpu. "Nejstarší zbraň pochází z 16. století, je to meč, který používala pěchota ve střední Evropě. Naopak nejmladší zbraně jsou bodáky ze druhé světové války," vysvětlil Vašata.

Vedení muzea hodlá v propagačních akcích na atraktivní téma zbraně pokračovat i v příštích týdnech. "Další díl se bude jmenovat Střelné zbraně ve sbírkách muzea. Návštěvníkům ukážeme samopaly, pistole a pušky. Máme tu velkou kolekci zbraní, školáci se mají na co těšit. Navíc přijdou vojáci v dobových uniformách armády," připustil Václav Horák. "

Text a foto: Pavel Cajthaml

21.02.2019

Dr. Emil Hácha - tragická postava našich národních dějin. Přednáška PaedDr. Karla Řeháka z Malých Svatoňovic

Krvavý 4. březen 1919 v Československu. Přednáška PhDr. Ondřeje Vašaty

07.03.2019

Poklad na jezeře. Pátrání po tajemství Gauleitera Warthelandu Arthura Greisera. Přednáška Milana Zachy Kučery

14.03.2019

Karel Jaromír Erben. Mistr české mytologické balady. Přednáška Bc. Jana Raina z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

21.03.2019

Přednáškový podvečer: Novinky v poznání sakrální architektury severovýchodních Čech

28.03.2019

Dokonáno jest aneb konec Československa v březnu 1939. Přednáška Prof. PhDr. Roberta Kvačka, CSc.

Aktuální program

tv drak