Sečné a bodné zbraně ze sbírek muzea

21.09.2009 - 21.09.2009

Přednáška Mgr. Ondřeje Vašaty pro žáky základních škol

V pondělí 21. září se v muzeu konala neobvyklá událost - ukázková a propagační akce pro děti ze základních škol, ve které jim muzejní pracovníci předvedli některé sečné a bodné zbraně z našich sbírek. Zde je reportáž Trutnovinek:

"Místo obvyklého pondělního klidu se z Muzea Podkrkonoší ozývalo řinčení zbraní. Školáci měli unikátní příležitost poznat historické sečné a bodné zbraně. Nejprve si je mohli osahat při odborném výkladu a na závěr je poznat při šermířské ukázce. Vedení muzea tak zareagovalo na ohlasy návštěvníků, kteří často oceňovali bohatou sbírku zbraní ve vitrínách a depozitáři muzea.

„Tato ukázka sečných a bodných zbraní je jedna z řady připravovaných akcí, které zde můžeme uspořádat nově díky muzejnímu pedagogovi Ondřeji Vašatovi. Jedná se o zcela novou věc, protože v minulosti zde byla práce se školní mládeží dosti opomíjena," vysvětlil Václav Horák z Muzea Podkrkonoší. „Při názorné ukázce si mohou ty zbraně osahat a uvidí to, co jim není běžně umožněno," dodal Horák.

K vidění byly několik staletí staré meče, šavle, halapartny a nechyběl ani nefalšovaný katovský meč. "Jedná se o katovský meč, který je zřejmě z konce 17. století, či počátku 18. století. Je dost dobře možné, že tento meč pochází z Trutnova, který měl hrdelní právo a mohl tedy popravovat," řekl muzejní pedagog Ondřej Vašata. Upozornil však, že katovský meč není běžně zařazován mezi zbraně, ale mezi nástroje.

Žákům rovněž Vašata přiblížil, kdy a k jakému účelu se jednotlivé zbraně používaly. Například drátěnou deset kilo vážící košili, kterou v 15. století používali husité a která měla bojovníka ochránit především před šipkami z kuší nebo před možným poraněním z oštěpu. "Nejstarší zbraň pochází z 16. století, je to meč, který používala pěchota ve střední Evropě. Naopak nejmladší zbraně jsou bodáky ze druhé světové války," vysvětlil Vašata.

Vedení muzea hodlá v propagačních akcích na atraktivní téma zbraně pokračovat i v příštích týdnech. "Další díl se bude jmenovat Střelné zbraně ve sbírkách muzea. Návštěvníkům ukážeme samopaly, pistole a pušky. Máme tu velkou kolekci zbraní, školáci se mají na co těšit. Navíc přijdou vojáci v dobových uniformách armády," připustil Václav Horák. "

Text a foto: Pavel Cajthaml

24.05.2018

Horská pastvinářská družstva na okrese Trutnov 1946–1949. Přednáška PhDr. Tamary Novákové

31.05.2018

Založení a pád horských JZD v Krkonoších. Přednáška Mgr. Libora Duška, Ph.D.

Aktuální program

tv drak