Přednáška: Moderní hotely Krkonoš 60. až 80. let 20. století

10.01.2013 - 10.01.2013

Přednáška Ing. arch. Vladimíry Paterové z NPÚ – ÚOP v Josefově: Moderní hotely Krkonoš 60. až 80. let 20. století

Muzeum Podkronoší uspořádalo ve čtvrtek 10. 1. 2013 od 17.00 přednášku

MODERNÍ HOTELY VÝCHODNÍCH KRKONOŠ 60. AŽ 80. LET 20. STOLETÍ

Přednáška ing. arch. Vladimíry Paterové z Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Josefově se zaměřila na vysoce zajímavou a často rozporuplnou problematiku výstavby moderních hotelů v Krkonoších ve 2. polovině 20. století, jakými jsou např. Labská bouda, hotel Montana ve Špindlerově Mlýně nebo hotel Horizont v Peci pod Sněžkou.

Přednáška se zabývala především popisem uvedených tří horských hotelů vyprojektovaných v 60. letech 20. století a jejich významem pro českou moderní architekturu druhé poloviny 20. století a zejména světovými a evropskými tendencemi, které jejich vznik ovlivnily.

V závěru vystoupil též přítomný ředitel NPÚ - ÚOP v Josefově ing. Jiří Balský, který potvrdil, že moderní horská architektura není veřejností stále vnímána tak, jak by si mnohdy zasloužila. Vyzdvihl osvětovou důležitost podobných přednášek a uvedl, že NPÚ bude usilovat o zapsání některých architektonicky hodnotných objektů ze 60. let 20. století do seznamu nemovitých kulturních památek.

Ing. arch. Vl. Paterová svoji přednášku shrnula slovy: "Labská bouda od architekta Zdeňka Řiháka je do prostředí nejvyšších partií Krkonoš osazena citlivým způsobem, unikátní je konstrukční, materiálové i dispoziční řešení hotelu včetně uměleckých děl. V přednášce byla prezentována i další díla architekta Zdeňka Řiháka z uvedeného období - zejména hotely Patria a Panorama postavené na Štrbském Plese a hotel Continental na brněnském výstavišti. Hotel Montana ve Špindlerově Mlýně byl navržen architektem Janem Tymichem pod vlivem bruselského stylu, jeho hodnoty byly degradovány nevhodnými stavebními úpravami a materiály. Společným dílem obou autorů je dodnes nedoceněný hotel Horizont na Pláni v Peci pod Sněžkou, v němž jsou také dochovány autentické interiéry, materiály a výtvarná díla.Tento objekt je příkladem snahy o autentické tvarové řešení věžového objektu, dochovány jsou zde původní vnější i interiérové prvky a materiály."

Přednášku navštívilo 35 posluchačů.

24.05.2018

Horská pastvinářská družstva na okrese Trutnov 1946–1949. Přednáška PhDr. Tamary Novákové

31.05.2018

Založení a pád horských JZD v Krkonoších. Přednáška Mgr. Libora Duška, Ph.D.

Aktuální program

tv drak