Jindřich Francek: Zločin a trest

30.06.2010 - 30.09.2010

supplementum sborníku Krkonoše - Podkrkonoší

Pro příznivce regionálních dějin vydalo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově ve spolupráci se Státním okresním archivem Trutnov a Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem publikaci „Zločin a trest ve Dvoře Králové nad Labem", která je v pořadí již devátým supplementem sborníku Krkonoše - Podkrkonoší. Autorem je PhDr. Jindřich Francek, který se této problematice věnuje řadu let.

Publikace přináší mj. ucelené informace o fungování a vývoji městského soudnictví nebo o průběhu trestního řízení. Dozvíte se, jaké tresty postihly provinilce za vraždu, krádež, žhářství, mravnostní delikty, nebo kde ve Dvoře Králové byla katovna a kde stávala šibenice. V publikaci také najdete edici velmi vzácné královédvorské Smolné knihy, která obsahuje vyznání zločinců učiněná dobrovolně i nedobrovolně před i po mučení. Řada z kriminálních příběhů 16. - 18. století má vztah k Trutnovu. Je například možné se dozvědět, proč byl mezi zločinci velký zájem o provazy z trutnovské šibenice.

Knihu lze zakoupit v pokladně Muzea Podkrkonoší v Trutnově nebo Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem za 160 Kč.

Muzeum Podkrkonoší pokrylo náklady na vydání této publikace plně z externích zdrojů.

Fotografie ze slavnostního představení publikace v královédvorském muzeu u příležitosti otevření stejnojmenné výstavy dne 21. 6. 2010: Bc. Lenka Čápová, Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem.

24.05.2018

Horská pastvinářská družstva na okrese Trutnov 1946–1949. Přednáška PhDr. Tamary Novákové

31.05.2018

Založení a pád horských JZD v Krkonoších. Přednáška Mgr. Libora Duška, Ph.D.

Aktuální program

tv drak