Chystané akce

Letecký konstruktér Igo Etrich a letec Manfred von Richthofen

Výstava představuje prostřednictvím dobových fotografií především ze sbírky trutnovského muzea leteckého konstruktéra a průkopníka letectví v Rakousku-Uhersku Igo Etricha (1879-1967), rodáka z Horního Starého Města u Trutnova, jehož kluzáky a zejména letadla (Holubice, Vlaštovka) se zapsaly do dějin letectví. Výsledky svého konstrukčního umění Etrich předvedl opakovně i trutnovské veřejnosti, jako například v říjnu 1911, kdy jeho letadlo po několik minut kroužilo nad městem. V letošním roce je to 140 let od Etrichova narození. Druhou osobností, která je na výstavě připomenuta, je německý pilot Manfred von Richthofen (1892-1918), rodák ze slezské Vratislavi, který prožil mládí ve Svídnici. Manfred von Richthofen proslul jako nejúspěšnější letecký stíhač první světové války, jemuž je připisováno 80 sestřelů. Za své kariéry letce v německé armádě byl spojován s letadlem typu Fokker Dr.I, což byl červený trojplošník, od jehož barvy je odvozována Richthofenova přezdívka „Rudý baron".

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 7. 2. 2019 od 17.00 hodin za účasti 94 návštěvníků. Promluvili na ni ředitel muzea PhDr. Vlastimil Málek o odkazu Igo Etricha pro současnost, Bc. Eva Podrazilová z Městského úřadu Trutnov o životě Manfreda von Richthofen a o polsko-českém přeshraničním projektu s partnerským městem Świdnica, v jehož rámci se výstava uskutečnila, a konečně historik PhDr. Ondřej Vašata o životu a dílu Igo Etricha. Hudební doprovod v podání žáků ZUŠ Trutnov pod vedením Martina Ličky představovali Jana Kunčarová (kytara, zpěv), Jan Lička (housle) a Antonín Lička (kytara). Prezentována byla též zajímavá autentická památka na slavnostní přelet letadla Schwalbe (Vlaštovka) nad Trutnovem v říjnu 1911 - prapor v modro-bílých barvách města Trutnova, který z letadla odhodil pro přihlížející diváky sám konstruktér Igo Etrich.

Reportáž Trutnovinek Z D E

Výstava potrvá do 23. 6. 2019. Všichni jste srdečně zváni!