Muzeum na facebooku

Chystané akce

Historie vojenského mapování a leteckého měřičského snímkování na území českých zemí

 

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově a Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad Dobruška pořádají v muzejním atriu výstavu  Historie vojenského mapování a leteckého měřičského snímkování na území českých zemí.

 

Výstavu u příležitosti 100. výročí vzniku geografické služby Armády České republiky připravil Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad Dobruška. Jejím cílem je seznámit návštěvníky s historií a vývojem vojenského mapování a leteckého měřického snímkování v českých zemích. Návštěvníci mohou sledovat na příkladu města Dobrušky a okolí, kde VGHÚ sídlí, postupné změny regionu v průběhu doby. Vystaveny jsou i mapy, které byly ve své době utajovány a veřejnosti nedostupné. Na výstavě jsou představeny reprodukce nejstarší známé a nejvzácnější kartografické památky Klaudyánovy mapy Čech z roku 1518 a Müllerovy mapy Čech z roku 1720, zobrazujících české země jako celek. Na ně navazují vojenské mapy z období I., II. a III. rakouského vojenského mapování Čech. Hlavní část výstavy je věnována vojenským mapám a prezentuje výsledky stoletého snažení několika generací vojenských geografů a kartografů. Kromě topografických map jsou vystaveny i vojenské speciální mapy, atlasy a letecké měřické snímky.

 

Výstava byla slavnostně zahájena v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově dne 24 října 2019 v 17.00 hodin a potrvá do 6. ledna 2020. Všichni jste srdečně zváni! Na vernisáži pronesli úvodní slovo ředitel trutnovského muzea PhDr. Vlastimil Málek a ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce plk. gšt. Ing. Jan Marša, PhD. Za Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby s výstavou přítomné podrobně seznámil místopředseda Ing. Karel Vítek. Součástí vernisáže bylo hudební vystoupení žáků trutnovské základní umělecké školy pod vedením Martina Ličky. Vernisáž navštívilo 75 zájemců z řad veřejnosti.


o muzeu

Adresa
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově
Školní ul. 150
541 01 Trutnov

IČ: 751 191 53

Otevírací doba

Celoročně úterý až neděle:
9-12, 13-17 hodin.

Vstupné
Plné vstupné komplet (expozice + výstavy): 60,- Kč
Zlevněné vstupné komplet (expozice + výstavy): 30,- Kč

Plné vstupné výstavy (bez expozic): 30,- Kč
Zlevněné vstupné výstavy (bez expozic): 10,- Kč

Zlevněné vstupné: Děti od 3 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP-P, držitelé průkazů ITIC, ISIC a smluvních slevových karet

Zdarma: Děti do 3 let, držitelé průkazů AMG

Tel.: 499 811 897
Tel.: 499 815 393
Fax.: 499 811 897

muzeum@muzeumtrutnov.cz

http://www.muzeumtrutnov.cz

 

Mapka