Chystané akce

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově a Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad Dobruška pořádají v muzejním atriu výstavu  Historie vojenského mapování a leteckého měřičského snímkování na území českých zemí.

Výstavu u příležitosti 100. výročí vzniku geografické služby Armády České republiky připravil Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad Dobruška. Jejím cílem je seznámit návštěvníky s historií a vývojem vojenského mapování a leteckého měřického snímkování v českých zemích. Návštěvníci mohou sledovat na příkladu města Dobrušky a okolí, kde VGHÚ sídlí, postupné změny regionu v průběhu doby. Vystaveny jsou i mapy, které byly ve své době utajovány a veřejnosti nedostupné. Na výstavě jsou představeny reprodukce nejstarší známé a nejvzácnější kartografické památky Klaudyánovy mapy Čech z roku 1518 a Müllerovy mapy Čech z roku 1720, zobrazujících české země jako celek. Na ně navazují vojenské mapy z období I., II. a III. rakouského vojenského mapování Čech. Hlavní část výstavy je věnována vojenským mapám a prezentuje výsledky stoletého snažení několika generací vojenských geografů a kartografů. Kromě topografických map jsou vystaveny i vojenské speciální mapy, atlasy a letecké měřické snímky.

Výstava byla slavnostně zahájena v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově dne 24 října 2019 v 17.00 hodin a potrvá do 6. ledna 2020. Všichni jste srdečně zváni! Na vernisáži pronesli úvodní slovo ředitel trutnovského muzea PhDr. Vlastimil Málek a ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce plk. gšt. Ing. Jan Marša, PhD. Za Sdružení přátel vojenské zeměpisné a povětrnostní služby s výstavou přítomné podrobně seznámil místopředseda Ing. Karel Vítek. Součástí vernisáže bylo hudební vystoupení žáků trutnovské základní umělecké školy pod vedením Martina Ličky. Vernisáž navštívilo 75 zájemců z řad veřejnosti.