Připravujeme hornickou výstavu!

JÁ JSEM HORNÍK, KDO JE VÍC

Z historie uhelného hornictví na Trutnovsku

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově chystá na polovinu února 2013 otevření atraktivní výstavy „Já jsem horník, kdo je víc" věnované historii uhelného hornictví na Trutnovsku (Svatoňovicku, Rtyňsku, Žacléřsku, Radvanicku atd.), která sahá až do roku 1570.

Je známou věcí, že uhelné hornictví, kdysi tak charakteristické právě pro náš region, zaujímalo v rámci celého někdejšího národního hospodářství mimořádně významné postavení. Tomu také odpovídal vysoký sociální status hornického stavu ve druhé polovině 20. století. Na Trutnovsku žijí ještě dnes tisíce lidí, jejichž životy byly tím či oním způsobem s doly nerozlučně provázány.

Muzeum při této příležitosti shání jakékoliv vhodné exponáty. Obracíme se zejména na bývalé havíře a pracovníky dolů: Máte doma cokoliv zajímavého? Neváhejte, přijďte do muzea a pomozte nám, třeba zápůjčkou nebo darem, realizovat tuto výstavu! Přivítáme např. pracovní oděvy, ochranné pomůcky, hornické uniformy nebo jejich části, svítilny, lampy, nástroje, menší části strojů, vyznamenání, diplomy, fotografie, dokumenty, tiskoviny, propagační předměty.

Těšíme se, že se nám společně podaří připomenout slavnou historii zdejšího uhelného hornictví.

Na výstavě budou prezentovány exponáty Muzea Podkrkonoší v Trutnově, Městského muzea Rtyně v Podkrkonoší, Městského muzea Žacléř, Státního okresního archivu v Trutnově, Dolu Jan Šverma o. p. s. Žacléř, Palivového kombinátu Ústí, s. p. - střediska Východočeských uhelných dolů Trutnov a Báňské záchranné služby Odolov, montánního badatele a publicisty Václava Jiráska, bývalých pracovníků VUD a soukromých sběratelů.

Muzeum Podkrkonoší zve tímto srdečně všechny bývalé havíře, pracovníky VUD a zájemce na návštěvu této výstavy. Vernisáž proběhne v trutnovském muzeu ve čtvrtek 14. února 2013 od 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 21. dubna 2013 a muzeum je otevřeno denně mimo pondělí 9-12, 13-17 hodin.

Vlastimil Málek, ředitel muzea

Fotografie ze sbírky muzea přibližují provoz dolu Stachanov v Radvanicích v roce 1953: